Clergy Moves and Ministry Appointments

There have been a number of clergy moves and ministry appointments in our diocese recently. We list them here.

Appointments:
  • Ms Nicola Burgess - will be commissioned as Local Missional Leader to Ashton in Makerfield St Thomas on 18th March 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Ms Jan Cornthwaite - will be commissioned as Local Missional Leader to Ashton in Makerfield St Thomas on 18th March 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Mr Joe Edgar – has been re-commissioned as Local Missional Leader to Pemberton St Mark Newtown for a further period of two years until 11 January 2020.
  • Revd Alan Finch – has been re-commissioned as Local Missional Leader to Litherland St Philip for a further period of two years until 24 January 2020.
  • Mrs Christie Gaskell – will be commissioned as Local Missional Leader to Pemberton St John and Open Table Wigan on 25th February 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Revd Dr Anne Kazich – will be licenced as a Self Supporting Minister to Skelmersdale St Paul following completion of her curacy.  Anne will be licenced by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire on 4th March 2018.
  • Miss Jean Kinsey – will be commissioned as Local Missional Leader to Wigan St Catharine on 4th March 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Mrs Ann Petty – has been re-commissioned as Local Missional Leader to The Oaks Skelmersdale for a further period of two years until 30 November 2019.
  • Revd Gill Pinnington – currently Vicar of Speke St Aidan with All Saints has been appointed as Incumbent of the benefice of Coalville, Ravenstone and Bardon in the Diocese of Leicester.  Gill’s service of institution to her new parish will take place on 8th May 2018 and her last service in current parish will take place on 15th April 2018.
  • Mrs Carol Pye - will be commissioned as Local Missional Leader to Ashton in Makerfield St Luke on 18th March 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Revd Mark Taylor – further to my Clergy Moves email of 8th January 2018, a date for Mark’s licensing in the Diocese of Derby has been set for 25th April 2018.  Mark will conduct his last service within the Sutton Team Ministry on 1st April 2018.
  • Mrs Sue Thomas – will be commissioned as Local Missional Leader to Ashton in Makerfield St Thomas on 18th March 2018 by the Archdeacon of Wigan and West Lancashire for a period of three years.
  • Revd Andrew Welsby – currently Vicar of St Giles and St Anne Willenhall in the Diocese of Lichfield has been appointed as Vicar of Haydock St James.  A date for his service of institution has not yet been set.

Posts Completed:
  • Rev Canon Phil Green – will complete his second term as Area Dean of North Meols on 1st March 2018 and a new Area Dean will be appointed in due course.
  • Mr Geoff Pinnington – has completed his term of three years as Local Missional Leader to Speke St Aidan on 5th February 2018 as he prepares to move to the Diocese of Leicester.

Retirements:
  • Rev Canon Phil Green – has announced his retirement as Team Vicar of the North Meols Team Ministry effective 3rd June 2018.  Phil’s last service before he retires will be conducted on 6th May 2018.
  • Revd John Phillips – Self Supporting Minister at Wavertree Holy Trinity has announced his retirement effective 1st April 2018.  John’s last service before he retires will be held on 1st April 2018.