Clergy Moves

There have been a number of clergy moves in our diocese and we list them here

Appointments:
  • Rev James Green – currently Curate of St Paul’s & St George’s Church in the Diocese of Edinburgh has been appointed as Vicar of Clubmoor St Andrew. James' institution service will be on 4th September by the Bishop of warrington.


  • Rev Daniel Howard – currently Curate at Anfield St Columba has been appointed as Vicar of Orford St Margaret & All Hallows and Deanery Lead for Discipleship & Leadership Development. Daniel's institution service will be on 26th July by the Bishop of Warrington.


  • Rev Graham Milford – has been appointed as a Part Time Assistant Curate to the Maghull and Melling Team (three quarter time) on an interim basis from 2nd May 2017 until 1st May 2018.   He was licenced by the Archdeacon of Knowsley and Sefton on 2nd May 2017.


  • Rev David Owens – currently Curate at Clubmoor St Andrew has been appointed as the Associate Minister and Director of Mission and Evangelism at St Thomas' Brampton in the Diocese of Derby.  David will be licenced to his new role on the 27th June 2017 and his last Sunday service will be 4th June 2017.


  • Rev Jeremy Tear – a date has now been set for Jeremy’s service to induct him as Pioneer Team Rector of the West Warrington Team.  Jeremy will be licenced by the Bishop of Liverpool on 5th July 2017.

Resigned:
  • Rev Lynn McGregor – has resigned from the post of Priest in Charge of Platt Bridge St Nathaniel effective 1st May 2017.

Retired:

  • Rev Jane McKelvey - has announced her retirement effective form 7th August 2017. Her last Sunday service will be held on 25th June 2017.